Barkowo – leży w północnej części województwa Dolnośląskiego w Kotlinie Żmigrodzkiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości Barkowo pochodzi w 1335 roku.
|
Szkoła Podstawowa położona jest na wschodnim krańcu Barkowa. Przed wojną w Barkowie były dwie szkoły: katolicka i ewangielicka.
Po wojnie pierwsza szkoła podstawowa powstała w 1946 roku – mieściła się w dwóch budynkach połączonych ze sobą. Jeden jest poniemiecki, a drugi wybudowany w latach 90-tych.
Pierwszym dyrektorem szkoły został Stanisław Rogowski.
Następni dyrektorzy szkoły:
- Stefan Urbaniak
- Julia Wysocka
- mgr Antoni Grzebieluch
- lek.wet. Waldemar Babij
- mgr Mariusz Pawłowski
- mgr Małgorzata Mularczyk
- mgr Lilla Maciocha
Historię szkoły tworzyli dyrektorzy oraz znakomici nauczyciele – pedagodzy i wychowawcy młodzieży szkolnej:
- Jan Ziajka
- Genowefa Ziajka
- Stefania Ziajka
- Franciszek Bereza
- Halina Motwicka
- Karolina Klonowska
- Jadwiga Ostapiuch
- Zenon Kuczyński
- Józef Kołaczek
- Leon Niewiadomski
- Barbara Fronczak
- Biesuga, Malicki
|
Jan Ziajka - pierwszy kierownik szkoły
|
Szkoła pełni na wsi inną rolę niż w mieście – jest jedynym miejscem publicznym dla lokalnej społeczności. Miejscem, które w zależności od inwencji nauczycieli może służyć kulturze, edukacji i aktywizacji społecznej. Wiele prac w szkole pomagają wykonać rodzice uczniów. W szkole dzieci otrzymują solidną opiekę wychowawczą. To, że szkoła funkcjonuje w najbliższym środowisku dziecka, że tu jest blisko jego dom i rodzina ma niebagatelne znaczenie wychowawcze. |

Budowa nowej szkoły trwała około 20 lat, rozpoczął ją dyrektor mgr Antoni Grzebieluch, a zakończył dyrektor lek.wet. Waldemar Babij. Budowa nowej szkoły została zakończona w roku 1999. W historię nowej szkoły wpisano nazwiska następujących nauczycieli:
- mgr Maria Bakalarska
- mgr Janina Mackiewicz
- mgr Wiktor Petruś
- mgr Jolanta Gurkowa
- Bogusława Szelest
- Danuta Żyto
- Stanisław Kupisiński
- Ludwika Kuczkowska
- Irena Strzykalska
|
Dzięki władzom gminnym i społeczności lokalnej powstała ładna i nowoczesna szkoła.

nowy budynek szkolny
|
W roku szkolnym 2015/2016 do szkoły uczęszcza 143 uczniów. Dzieci mieszkające poza Barkowem są dowożone do szkoły autobusem. Dowożonych do szkoły jest 104 dzieci. Szkoła posiada 8 sal lekcyjnych, świetlicę - bibliotekę, punkt przedszkolny,oddział przedszkolny, salę gimnastyczną, salę komputerową, gabinet dyrektora,sekretariat, pokój nauczycielski, gabinet higieny, boisko szkolne - wielofunkcyjne i plac zabaw dla najmłodzych.

Wswojej małej i przytulnej szkole dzieci czują się dobrze,są w zasadzie wolne od wszechogarniającego duże szkoły miejskie problemu przemocy i narkotyków. W szkole panuje miłai przyjazna atmosfera. Każdego dnia rodzice mogą przyjść do szkoły aby porozmawiać o sukcesach dzieci i ich problemach.
|
Od 1 września 2015 roku szkołą kieruje dyrektor mgr Lilla Maciocha. Kadra nauczycielska składa się z 15 osób. Do szkoły uczęszcza 143 dzieci z 12 miejscowosci:
- Barkowo
- Łapczyce
- Kędzie
- Szydłów
- Wierzbina
- Barkówko
- Białawy
- Białawy Wielkie
- Lubiel
- Czaplewo
- Bychowo
- Karnice
|
Nasza szkoła jest„Szkołą Promującą Zdrowie“. Codziennie odbywa się dożywianie, rozprowadzane jest również mleko. Bierzemy udział w programie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Przy szkole działa wolontariat i PCK.

|
Uczniowie korzystają ze środowiskowej świetlicy w godz. 12.30 – 15.00 oraz z pracowni komputerowej w miarę potrzeb. Na zajęciach wykorzystują przenośne komputery, tablice interaktywne, co uatrakcyjnia naukę.

pracownia komputerowa
|
Każdy uczeń może brać czynny udział w licznych konkursach szkolnych, na etapie gminnym i powiatowym. Często organizowane są wyjazdy do teatru, kina, na wycieczki, „Zieloną Szkołę“. Również od kilku lat, na miejscu odbywają się cykliczne koncerty edukacyjne organizowane przez Lubuskie Biuro Koncertowe.

Każdy z koncertów ma inny temat przewodni. Dzieci uczestnicząc w tych muzycznych opowieściach mają możliwość poznawać różne instrumenty, różne rodzaje muzyki oraz uczyć się jak świat emocji wyrażać poprzez muzykę. Przyjeżdżają do nas artyści teatralni oferując przedstawienia dla klas młodszych i starszych.

|
Szkoła wraz z Radą Rodziców przygotowuje wiele imprez m. in.: Gminny Czwórbój Lekkoatletyczny, Andrzejki, Mikołajki, Jasełka, Dzień Wiosny, Dni Unii Europejskiej, Pasowanie na Przedszkolaka, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka, Szkolna Spartakiada, Dzień Papieski, Dni Patrona.

|
ZAJĘCIA DODATKOWE:
- Zespół wyrównawczy z matematyki
- Koło teatralne
- Koło przyrodnicze
- Koło redakcyjne
- Zajęcia plastyczne
- Zajęcia rekreacyjno-artystyczne
- Zajęcia z j. angielskiego
- Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze
- Zajęcia dydaktyczno-rozwijające
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
- Zajęciarozwijające uzdolnienia
- Zajęcia sportowo-rekreacyjne
|
UDZIAŁ W PROJEKTACH:
- „Chcę i mogę”
- „Wyrównywanie szans uczniów w gminie Żmigród”
- ,, Mały Mistrz”
- ,, Moje dziecko idzie do szkoły”
- ,, Edukacja dla Doliny Baryczy”
- ,, Nauczyciel na 6”
|