Tutaj powinien być opis

TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W BARKOWIE

W dniach 21-25.10.2019r. w naszej szkole odbywała się kolejna edycja, realizowanego rokrocznie programu Tygodnia Kultury Zdrowotnej. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Czas na zdrowie” i obejmowała różnego rodzaju aktywności związane z kulturą zdrowotną człowieka.

W ramach wydarzenia zorganizowano:

  1. Konkurs plastyczny na plakat o tematyce zdrowotnej. Obowiązywała technika dowolna. Uczestnicy mieli wykazać się kreatywnością, która została nagrodzona atrakcyjnymi nagrodami.

Laureatkami zostały:

I miejsce- Iza Bednarek oraz Agata Wójcik (praca wspólna) kl. II

II miejsce- Hania Bober kl. III

III miejsce ex æquo- Laura Kałafut kl. III oraz Zuzanna Lewandowska kl. V

Prace uczennic zostały wyeksponowane i pięknie zdobiły wystawę w naszej szkole.

  1. Zajęcia manualne w klasach 0-I pt. „Mój ulubiony owoc i moje ulubione warzywo”. W ich ramach dzieci wykonywali podobizny swoich ulubionych, zdrowych produktów roślinnych z papieru. Efektami ich pracy były barwne i starannie przygotowane małe dzieła sztuki. One również ozdobiły naszą szkolną wystawę o kulturze zdrowotnej człowieka.
  2. Warsztaty kulinarne to stały punkt w trakcie każdej edycji programu Tygodnia Kultury Zdrowotnej. W tym roku przeprowadzono je w klasach I-III. Motywem przewodnim były domowe mikstury na przeziębienie. Adekwatnie do obecnej pory roku, postanowiono przybliżyć uczniom to, jak w sposób naturalny, ekologiczny i jak najbardziej przyjazny zdrowiu, zadbać o odporność jesienią. Dzięki temu powstały takie „lekarstwa” jak mieszaniny: miodu, imbiru, czosnku i cytryny, które następnie poddano degustacji. Co ważne, omówione w szkole receptury obiecano odtworzyć z pomocą rodziców w domach i spożywać regularnie w okresie jesienno- zimowym.
  3. Klasowe dekalogi zdrowia przygotowane zostały przez klasy V-VIII. Wykonano je po tym, jak obejrzano, przygotowaną specjalnie na potrzeby wydarzenia, prezentację multimedialną pt. „ABC zdrowego żywienia”. Uczniowie zapoznani z podstawowymi zagadnieniami z zakresu kultury zdrowotnej człowieka, spisali najważniejsze zasady zdrowego postępowania. Pomagali im przy tym wychowawcy. Wszystko po to, by potem zaprezentować je całej szkole, a następnie postępować w ich myśl już do końca roku szkolnego.
  4. Pogadanka szkolnej pielęgniarki odbyła się w gronie uczniów z klas najmłodszych (0-III). Pani opowiadała o przeziębieniu- co to jest, jak się objawia, jak leczyć i jak zapobiegać. Podczas tego wydarzenia prezentowano wcześniej przygotowane przez dzieci mikstury oraz opowiadano i zaletach ich codziennego spożywania.
  5. Finał podsumowujący całe wydarzenie miał miejsce w piątek. Jego główną atrakcją był spektakl pt. „Złe nawyki żywieniowe Marlenki”. Został on przygotowany przez szkolne koło artystyczne pod opieką pani Katarzyny Leśniewskiej- Żakowskiej. Wtedy też wręczono nagrody zdobyte w konkursach oraz podziwiano wystawę wszelkich, przygotowanych podczas Tygodnia Kultury Zdrowotnej, prac uczniów naszej szkoły.

Tegoroczna edycja wydarzenia po raz kolejny przebiegła w radosnej atmosferze. Jej hasło, czyli „Czas na zdrowie”, zmotywowało do omówienia bieżących tematów związanych z kulturą zdrowotną, która obecna jest przecież na co dzień w życiu każdego z nas.

 

mgr Jolanta Gurkowa