Aktualności

20 maja 2019 10:07 | Aktualności

kosmiczna wystawa NASA06.05.2019r. nasi podopieczni uczestniczyli w wyjeździe do Wrocławia na wystawę kosmiczną NASA Space Adventure.  Możliwość skorzystania z takiej atrakcji zapewnił nam projekt, w  którym bierzemy udział, zatytułowany „Szkoła wysokich lotów”. Uczniowie z klas V-VIII udali się do Hali  Stulecia, gdzie podziwiali niezwykłą kolekcję radzieckich i amerykańskich eksponatów wprost z US Space Rocket i NASA Visitor Center. Na ponad 3tys. metrów kwadratowych, wśród ponad 100  egzemplarzy można było zobaczyć: asteroidy i prawdziwe kamienie księżycowe, międzynarodowa stację kosmiczną ISS, kapsułę Apollo,  autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, załogowy statek Orion, 11 oryginalnych skafandrów kosmonautów, w tym mundur J. Gagarina, modele rakiet m.in. rakietę Saturn, Sojuz, SLS, Ares 2 oraz Lunar Rover- łazik księżycowy, który uczestniczył w misjach Apollo.

Na wystawie nie zabrakło również polskiego akcentu jakim były pokazane po raz pierwszy polskie satelity obserwacyjne, stworzone przez wrocławską firmę SatRevolution, pod nazwą „Światowid”, które 17 kwietnia br. zostały wyniesione na pokładzie rakiety Antares na Międzynarodową Stację Kosmiczną, skąd zostaną wystrzelone na niską orbitę okołoziemską.

Szczególna atrakcją wystawy były symulatory i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów. Można było m.in. latać F16, poczuć stan nieważkości czy pomajsterkować przy stacji kosmicznej.

Space Adveture to techniczne i naukowe aspekty podróży człowieka w kosmos jak też obcowanie z niepowtarzalnymi eksponatami oraz śledzenie niezwykłego postępu technologicznego, jakiego dokonał człowiek na przestrzeni ostatnich 70. lat. Może zastosujemy w praktyce słowa Jurija Gagarina: „Orbitując wokół Ziemi w statku kosmicznym, zobaczyłem jak piękna jest nasza planeta. Ludzie, będziemy chronić i pomnażać to piękno, a nie niszczyć je!”

Przeczytano: 131 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: