ROK SZKOLNY 2018/2019::Przekaż 1% podatku dla szkoły

Aktualności

26 marca 2019 09:15 | Aktualności

Dzień kolorowej sklarpetki...21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, jest to również Światowy Dzień Osób z Zespołu Downa - święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy EuropejskiegoStowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Janusz Korczaka w Barkowie została zorganizowana akcja ''Dzień kolorowej skarpetki'', która symbolizowała nasz szacunek i zjednoczenie z ludźmi z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się te osoby.
W ten wyjątkowy dzień uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oprócz zabaw związanych z witaniem wiosny założyli skarpetkiz różnych, niepasujących do siebie par na znak solidarności z ludzmi chorymi na to schorzenie.Ten dzień zdecydowanie przełamywał stereotypy i pomógł nam oswajać się z odmiennością. Serdeczne podziękowania należą się całej społeczności szkolnej za tak chętne uczestnictwo.

 

Irena Cych

Przeczytano: 128 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: