ROK SZKOLNY 2018/2019::Przekaż 1% podatku dla szkoły

Aktualności

26 marca 2019 08:40 | Aktualności

Pierwszy dzień wiosny


Wreszcie jest! Tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany jest za magiczny i cudowny. Towarzysząca mu równonoc – dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc – jest symbolem końca. Końca mroźnej, okrutnej zimy, która ustępuje właśnie miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje – na rozwój, szczęście i powodzenie.

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca.
Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie.

Trochę historii

Gdzie szukać źródła takiego podejścia? Prawdopodobnie w wierzeniach pierwszych Słowian, którzy tego dnia obchodzili Święto Jare – Matki Ziemi.

Było to dla nich jedno z najważniejszych świąt w roku – okazja, aby podziękować za odradzające się po zimie życie i prosić o dobre plony. Nasi przodkowie wierzyli także, że potrafią sami przyspieszyć nadejście wiosny. Jednym ze sposobów było palenie ognisk, dlatego w czasie równonocy na wszystkich wzgórzach płonęły ogromne stosy drewna.

Inne rytuały są dla nas zaskoczeniem, gdyż my kojarzymy je z Wielkanocą! Okazuje się jednak, że pochodzą one z czasów słowiańskich i charakterystyczne są właśnie dla świętowania Pierwszego Dnia Wiosny. Należą do nich m.in. Śmigus, czyli wzajemne okładanie się gałązkami z baziami, Dyngus – polewanie wodą (dokładnie w takim znaczeniu, jakie znamy dzisiaj) i malowanie jajek, będących symbolem nowego życia.

Topienie Marzanny to zwyczaj, który zna nawet przedszkolak. To właśnie najmłodsze dzieci najczęściej w pierwszym dniu wiosny topią słomianą kukłę i żegnają srogą zimę.

Za co kochamy wiosnę?

  • dłuższe dni, dzięki którym do godzin wieczornych można aktywnie spędzać czas na dworze (sport, wycieczki, place zabaw)
  • jest ciepło!
  • fauna i flora budzą się do życia (wspaniała lekcja przyrody dla dzieci)
  • ptaki wracają z ciepłych krajów (bocian to nasze dobro narodowe)
  • wreszcie pozbędziemy się grubych, krępujących ruchy ubrań
  • pojawiają się nowe pomysły, idee, plany – wiosną jakoś łatwiej nam to przychodzi….

 

Przeczytano: 106 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: